Sched.com Conference Mobile Apps
ARISE Music Festival
has ended
Create Your Own Event
ARISE Music Festival
Schedule
Simple
Expanded
Grid
By Venue
Attendees
Map
Search
or browse by date + venue
ARISE Dialogues
Art Class
Ceremony
Film
Music Area 51
Music Eagle
Music Phoenix
Music StarWater
Music Yoga
Performance Art
Playshop Sessions
Poetry
Presentation
Workshop
Yoga
Popular
Sign up
or
log in
to bookmark your favorites and sync them to your phone or calendar.
menu
Menu
Schedule
Attendees
Map
Search
tune
Filter sessions
Simple
Expanded
Grid
By Venue
Friday
, August 7
1 - Eagle Stage
11:30am •
Parade Meets At The Stage
12:00pm •
Opening Ceremony and Celebration!
1:00pm •
Lulacruza
3:00pm •
The Reminders
4:45pm •
Mike Love
7:00pm •
Rising Appalachia
10:00pm •
Emancipator Ensemble
2 - Phoenix Stage
2:00pm •
Dragondeer
4:00pm •
Earth Guardians
5:45pm •
Sister Sparrow & The Dirty Birds
8:15pm •
Lukas Nelson & Promise of the Real
9:25pm •
Lyla June
9:35pm •
Sub Rosa presented by Fractal Tribe
11:30pm •
Turkuaz
3 - Area 51 Presents TheUntz.com Stage
3:00pm •
Rhythm Sanctuary Ecstatic Dance w/ DJ Bibi McGill
5:00pm •
Sugar Kayne
6:00pm •
Caustik
7:00pm •
Lapa
8:00pm •
Xerephine
9:00pm •
ill-esha
10:00pm •
Kruza Kid
11:00pm •
Miraja
4 - StarWater People's Stage
9:00am •
Mbanza
10:00am •
Twin Flame
10:45am •
Lula Granji
11:45am •
Bluegrass & Bloodies w/ Hog Magundy
1:15pm •
Patrick Latella
2:15pm •
Bridget & Bonnie of Elephant Revival
3:15pm •
Open Mic Songwriters
4:00pm •
Ginny & the Bridgeburners
5:15pm •
Spectacle
6:15pm •
Lulacruza
7:30pm •
Bethany & Rufus
8:30pm •
Jaden Carlson Band
10:00pm •
Shook Twins Howl at the Moon
11:30pm •
The Congress
5 - Yoga Zone
7:30am •
Jivamukti Yoga - Alba Creales
9:00am •
Neurosculpting® Yoga - Kiefer Avi
10:30am •
Balancing Power - Scott Donroe & Kim Groark
12:00pm •
MomoBUTOH Dance Co PERFORMANCE
1:30pm •
Activate Your Creative Core - Ashleigh Sergeant
3:00pm •
Chakra FlowJourn ~ Energy Attunement - Carole Westerman
4:15pm •
Ayla Nereo (solo)
5:45pm •
Chakra Yoga: Healing the Heart - Anne-Margaret Redding
6 - Big Sunrise Dome
2:00pm •
Protest Songs - Peter Yarrow
3:00pm •
Film - The Yes Men Are Revolting
5:00pm •
Stories of Songs From Inspiration to Delivery - Shook Twins and Bridget & Bonnie of Elephant Revival
6:00pm •
ARISE Dialogue - Change Catalyst Panel w/ The Polish Ambassador, Ayla Nereo, Jasmine Fuego and Ryan Rising
7:30pm •
GENE KEYS: Embody + Radiate the hidden genius in your DNA - Maureen Momo Freehill
7 - Workshop Tent
1:15pm •
Keep Yourself in The Groove: Health and Wellness at Summer Music Festivals - Jason Blumen
2:30pm •
13 Chakra Activation - Shaela Noella
3:45pm •
Dive into Deep Play - Damian Leuthold
5:00pm •
Circus Playshop - Sheryl Sapphire
6:15pm •
Bringing your Soul to Light - Jesse Shi Chesnutt
8 - Ceremony and Special Extras
6:00am •
Opening and Activating Fire Puja Ceremony - Nandhijii
11:15am •
ARISE ALLSTAR Parade and Drum Procession - Fara Tolno
3:00pm •
Sun/Moon Devotional Chanting Sacred Circle - Jade & Travis Felton
4:00pm •
Traditonal Lakota Songs at the Sacred Fire - Charlton Wilson
5:15pm •
Living Folklore Parade Preparation. Costumes supplied. Do you want to participate? Meet at the Children's Village
9 - Healer's Village
9:30am •
Laughter Yoga
11:00am •
Tantra, Shamanism, and Art
12:30pm •
Bodymind Belly Dance
2:00pm •
Connecting Relating Experiencing
3:30pm •
Embodied Chakra Healing
5:00pm •
Contacting the Dark
6:30pm •
Body Tales
8:00pm •
Welcoming Monkey Chant
9:30pm •
Blues Dance Intro and Free Dance
Saturday
, August 8
1 - Eagle Stage
12:45am •
The Polish Ambassador
12:30pm •
The Haunted Windchimes
2:30pm •
Shook Twins
4:45pm •
Pert Near Sandstone
7:00pm •
Ozomatli
10:00pm •
Joe Russo's Almost Dead
2 - Phoenix Stage
11:45am •
KatsüK
1:30pm •
TIERRO
3:30pm •
Ayla Nereo (band performance)
5:45pm •
The Magic Beans
6:50pm •
Dominique Christina (poetry)
8:35pm •
Giant Panda Guerilla Dub Squad
9:40pm •
Dreamspell presented by Lunar Fire
11:50pm •
Bonnie & Bridget of Elephant Revival featuring performance art by Fractal Tribe
3 - Area 51 Presents TheUntz.com Stage
12:00am •
Buddha Bomb
1:30am •
Proper Motion
5:00pm •
Ginza
6:20pm •
CurlyOnE
7:40pm •
Skydyed
9:00pm •
Cat's Pajamas
10:15pm •
Tnertle
11:30pm •
Defunk
4 - StarWater People's Stage
1:00am •
ARISE All Star Jam w/ Tori Pater & The Haters
2:30am •
Totem
7:00am •
Moon Frog
8:15am •
Wei-Chi Field
9:15am •
Gigi Love
9:45am •
$lumber Party
10:45am •
Beth Preston
12:00pm •
Bluegrass & Bloodies w/ Chain Station
1:00pm •
Puppet Farm - Theater by Blunt Force Drama
1:15pm •
Earth Guardians
2:15pm •
KatsüK
3:15pm •
Open Mic Songwriters
4:00pm •
WE DREAM DAWN
5:00pm •
Lyla June
5:30pm •
Xerephine
7:00pm •
American Babies
8:00pm •
Dominique Christina
8:30pm •
Gipsy Moon
10:00pm •
BONFIRE
11:30pm •
Pert Near Sandstone
11:30pm •
Pert Near Sandstone
5 - Yoga Zone
7:30am •
Clear the Path: Morning Meditation - Angie Samadhi
9:00am •
Awakening Shakti Yoga - Jeanie Manchester
10:30am •
Yoga For Every 'BODY'!!! - Bibi McGill
12:00pm •
Rocky Mountain Way: Yoga For The People! - Gina Caputo
1:30pm •
Magic Carpet Ride - Mary Clare Sweet
3:00pm •
LOVELiFEyoga - Alec Vishal Rouben
4:15pm •
Mystic Heart Tour - Lora McCarville
5:45pm •
Kalangi Kundalini - Nandhiji Tapasyogi
6 - Big Sunrise Dome
11:00am •
ARISE Dialogue - At The Epicenter
12:30pm •
Film - Wrenched
2:30pm •
ARISE Dialog - NatureRX - The Cure For What Ails You May Be Closer Than You Think
3:00pm •
ARISE Dialogue - Cultivating a thriving music scene in Colorado's Front Range w/ Dani Grant & Taylor Denn
4:00pm •
ARISE Dialogue - The Wisdom Council
5:30pm •
Bethany and Rufus + Special Guests (music)
6:30pm •
Tapping Into the Acoustic Bass - Justin Bruhn, Matt Cantor, Jon Pickett
7 - Workshop Tent
8:00am •
Qi Gong for Organ Strengthening and Cleansing - Sher Eng
9:15am •
Hand and Djembe Drumming - Fara Tolno
10:30am •
Debke Folkloric Belly Dance - Khadijah
11:45am •
Herbs of Consciousness - Brigitte Mars
1:00pm •
Multidimensional Mapping: Shamanic Pioneers of the Aquarian Age - VerDarLuz CelestiOwl
2:15pm •
Liberation of Impermanence - Laura Chiraya Fox
3:30pm •
Zero Waste with Love - Elizabeth Plumb & Chris Styx
4:45pm •
Mastery of Consciousness Teachings - Nandhiji Tapasyogi
6:00pm •
Art of Action - John Quigley
8 - Ceremony and Special Extras
9:00am •
Satsang
10:00am •
OPEN DOOR MEET AND GREET
11:00am •
Children's Field Trip to Wisdom Village
1:00pm •
Panel Discussion in Dome: Guests TBD
2:00pm •
Women's Lugnasadh Abundance Ceremony
3:15pm •
Transformation of Self Through Service
6:30pm •
Living Folklore Parade Preparation. Costumes supplied. Do you want to participate? Meet at the Children's Village
9 - Healer's Village
8:00am •
Peace Qigong
9:30am •
Laughter Yoga
11:00am •
Authentic Embodiment in Motion
12:30pm •
Bodymind Belly Dance
2:00pm •
Connecting Relating Experiencing
3:30pm •
Clown Playshop
5:00pm •
Contacting the Dark
6:30pm •
Tantra, Shamanism, and Art
8:00pm •
Sunset Monkey Chant
9:30pm •
Sacred Soundscapes: Healing Music and Movement
Sunday
, August 9
1 - Eagle Stage
1:30am •
The Human Experience
11:30am •
Punch Drunk Munky Funk
1:15pm •
Sea Stars
3:15pm •
Magic Giant
5:00pm •
Larry Keel's All-Star Tribute to Jerry Garcia
7:45pm •
Moment of Unity
8:00pm •
Edward Sharpe and the Magnetic Zeros
10:45pm •
Trevor Hall
2 - Phoenix Stage
12:15am •
Wildlight
10:30am •
Roshan Bhartiya and Andy Skellenger
12:20pm •
Reviva!
2:15pm •
Tatanka
4:30pm •
Peter Yarrow w/ Bethany & Rufus
6:30pm •
Stick Figure
10:05pm •
Lyla June
10:10pm •
Lunar Fire Ritual
3 - Area 51 Presents TheUntz.com Stage
12:30am •
Unlimited Gravity
1:30am •
ProJect Aspect
12:00pm •
Releasing Control and the Creative Process - Blais Bellenoit (Art Class)
1:20pm •
Tlakuilo, The Ancient Sacred Artist - Estela De Coloroes (Art Class)
2:45pm •
Galactic Portrait - Dela (Art Class)
5:00pm •
Moon Frog
5:40pm •
Templo
6:40pm •
East Forest
7:45pm •
Human Agency
8:45pm •
RUMTUM
9:45pm •
Lily Fangz
10:15pm •
Mikey Thunder
11:15pm •
saQi
4 - StarWater People's Stage
12:30am •
Lunar Fire Ritual
1:00am •
ARISE All Star Jam w/ TIERRO & The Mystical Nomads
2:30am •
DJ Mikey Fisher
2:30am •
Dub'l Dragon
7:00am •
Treaphort
8:00am •
Las Curanderas
9:00am •
Gigi Love
10:00am •
Lil Sum'n Sum'n
12:00pm •
Bluegrass & Bloodies w/ Caribou Mountain Collective
1:00pm •
Puppet Farm - Theater by Blunt Force Drama
1:15pm •
Children's Talent Show
2:15pm •
Open ARISE Bluegrass Pick w/ members of Chain Station
3:15pm •
Open Mic Songwriters
4:00pm •
Letts
5:15pm •
Intuit
6:00pm •
The Alcapones
7:00pm •
Greener Grounds
8:00pm •
Adem Joel
8:30pm •
Falling Atmosphere
10:00pm •
Analog Son
11:00pm •
Citrus
11:30pm •
Intergalactic Radio
5 - Yoga Zone
7:30am •
Butopia Awakening Vitality - Maureen Momo Freehill
9:00am •
Vibrational Embodiment Yin + Yang Fusion - Shareshten
10:30am •
Lila Vinyasa Playful Embodiment - Rob Loud
12:00pm •
That Radically Authentic Sh*#! - R.R. Shakti (+ D.J. Bibi McGill)
1:30pm •
Vibrating with the Vayus - Geenie Celento
3:00pm •
YogAroma - Kalli Wright
4:15pm •
Qualities of Your Divine Nature - Ashleigh Sergeant
5:45pm •
The Moon Walk - Mary Clare Sweet
6 - Big Sunrise Dome
11:00am •
SUNDAY SERVICE w/ The Sunrise Ranch
1:00pm •
Exploring Truth Through Songwriting - Ayla Nereo and Xerephine
2:00pm •
Film - Secret of Water - w/ Q&A
4:30pm •
ARISE Dialogue - Alex Ebert & Josh Fox - "Social Change Through Music"
5:30pm •
ARISE Dialogue - ARISE Producer Press Conference
6:00pm •
Songwriters in the Round - Trevor Hall, Katie Gray (Sea Stars), Sage Cook (We Dream Dawn & formerly of Elephant Revival)
7 - Workshop Tent
8:00am •
Heath Perry - Healing Foods
9:15am •
Visionary Stewardship - Laura Chiraya Fox
10:30am •
Natural Remedies for Common Ailments - Brigitte Mars
11:45am •
Embody the Priestess - Dayna Seraye
1:00pm •
The Art of Percussion as a Drumset - Doug Fitch
2:15pm •
Accessing the Creative Spirit - David Block & SaQi
3:30pm •
Finding Voice, Receiving Song - Ayla Nereo
4:45pm •
Tracers and Snakes - Shawn Pyrowolf
6:00pm •
RYSE for Solutions - Russell Mendell
8 - Ceremony and Special Extras
9:00am •
Satsang with Beloved Aumrak at Wisdom Village
10:00am •
John Quigley - Human Aerial Art Project - Open Space in Campground - All are invited to participate
10:00am •
OPEN DOOR MEET AND GREET
11:00am •
Children's Field Trip to Wisdom Village
1:00pm •
Dan Hansen - Root Flute Sound Healing and Ceremony
3:00pm •
Ahva Lenay - CommUnity Dream Mandala
4:15pm •
Brigitte Mars - Cacao and Kava CommUnity Ceremony
5:00pm •
Paul Stover Soderman - Healing the Ancestral Lineage
9 - Healer's Village
8:00am •
Peace Qigong
9:30am •
Laughter Yoga
11:00am •
Authentic Embodiment in Motion
12:30pm •
Presence Belly Dance
2:00pm •
Nurture Dance
3:30pm •
Body Tales
5:00pm •
Contacting the Dark
6:30pm •
Integrative Authentic Relating
8:00pm •
Freedom and Gratitude Monkey Chant
Monday
, August 10
1 - Eagle Stage
12:15am •
Final Thank You
3 - Area 51 Presents TheUntz.com Stage
12:15am •
N8tron
4 - StarWater People's Stage
12:30am •
Zoë Clare
1:00am •
ARISE All Star Jam w/ Jordan Linit & The Analog Son Experience
2:30am •
DJ Mikey Fisher
8 - Ceremony and Special Extras
8:00am •
Closing Fire Puja with Nandhiji
Timezone
ARISE Music Festival
America/Los Angeles
Filter By Date
ARISE Music Festival
Aug 7
-
10, 2015
Friday
, August 7
Saturday
, August 8
Sunday
, August 9
Monday
, August 10
Filter By Venue
100 Sunrise Ranch Road, Loveland, CO, United States
Sort schedule by Venue
1 - Eagle Stage
2 - Phoenix Stage
3 - Area 51 Presents TheUntz.com Stage
4 - StarWater People's Stage
5 - Yoga Zone
6 - Big Sunrise Dome
7 - Workshop Tent
8 - Ceremony and Special Extras
9 - Healer's Village
Filter By Type
ARISE Dialogues
Art Class
Ceremony
Film
Music Area 51
Music Eagle
Music Phoenix
Music StarWater
Music Yoga
Performance Art
Playshop Sessions
Poetry
Presentation
Workshop
Yoga
Popular
Recently Active Attendees
Aleah Roberts
Rosalie Grazzini
CB
Cynthia Beard
JM
Jenny Murphy
LD
Leah Delynko
EM
Eric Millinger
Ann
PC
phillynot clotius
More →
Filter sessions
Apply filters to sessions.
close
Dates
Friday
, August 7
Saturday
, August 8
Sunday
, August 9
Monday
, August 10
Venue
1 - Eagle Stage
2 - Phoenix Stage
3 - Area 51 Presents TheUntz.com Stage
4 - StarWater People's Stage
5 - Yoga Zone
6 - Big Sunrise Dome
7 - Workshop Tent
8 - Ceremony and Special Extras
9 - Healer's Village
Session Type
ARISE Dialogues
Art Class
Ceremony
Film
Music Area 51
Music Eagle
Music Phoenix
Music StarWater
Music Yoga
Performance Art
Playshop Sessions
Poetry
Presentation
Workshop
Yoga
Other Filters
Popular